10 - Ile kosztuje ciąża w Polsce (bez NFZ)

Z różnych względów całą ciążę "leczyłam" się prywatnie. Żadnej wizyty nie odbyłam na NFZ. Dlaczego? Jestem ubezpieczona, ale moja lekarka, której w pełni ufam przyjmuje wyłącznie prywatnie. W takim razie wolałam chodzić odpłatnie do lekarza, którego znam niż oszczędzić, ale chodzić do kogoś zupełnie obcego. Tym bardziej, że jak na złość - nikt ze znajomych nie miał mi nikogo do polecenia.


Żałuję, że nie podliczałam tak wizyt przy pierwszej ciąży, ale jestem pewna, że kosztowała ona więcej. Tym razem nie miałam badanej różyczki ani grupy krwi, miałam mniej wizyt i dużo mniej badań ktg.

Z czego to wynika?

Nie mam zielonego pojęcia. Na badania stawiałam się zgodnie z poleceniami ginekologa. Po prostu było ich mniej.


Łącznie z dwoma badaniami prenatalnymi wyszło 2600 zł. Dużo i niedużo, prawda?

Jeżeli założymy, że u lekarza pierwszy raz pojawiłam się w siódmym tygodniu, czyli 2 miesiącu, można tą kwotę podzielić na 8 miesięcy, to koszt wyniesie średnio 325 zł. Z czego oczywiście, najdroższe są pierwsze miesiące i sama końcówka.

Teraz podsumujmy to na trzeźwo.

Kwota jest wysoka.

Nie ma, co się czarować ponad 2600 to sporo pieniędzy. Z drugiej strony to też komfort:

  • korzystania z laboratorium praktycznie bez kolejki lub z bardzo małą kolejką - dla kogoś, kto ceni swój czas to ogromny atut;
  • wizyty w nowoczesnym gabinecie, wszystko ładne i czyściutkie, a Pani w rejestracji przesympatyczna.
  • usg na każdej wizycie,
  • lekarz miły, uśmiechnięty, zadowolony. Co bardzo ważne - przez całą ciążę TYLKO JEDEN lekarz, co na NFZ nie jest oczywiste.
  • EFEKT - mniej stresu dla ciężarnej!!!
Dla mnie, te rzeczy były i nadal są bezcenne. Przez to, mimo że na co dzień jestem bardziej niż oszczędna, a zwyczajnie skąpa - to w tym jednym wypadku uparłam się na rozrzutność. 

I nie żałuję. I staram się nie myśleć, co mogłabym mieć za tą kwotę, która gdzieś się rozpłynęła.

Na pocieszenie dla mnie samej - znalazłam na internecie PAKIET PROWADZENIA CIĄŻY w prywatnej sieci szpitali, która często wysyła ofertę opieki medycznej dla firm, za bagatelne 3900 zł. 

W pakiecie jest między innymi 10 konsultacji z lekarzem, 5 badań usg ( w tym jedno 4D) i tylko 5 badań moczu i morfologii; poza tym wszystkie podstawowe badania laboratoryjne plus badanie na HIV i 4 ktg - co daje nam dużo mniej badań za 1/3 ceny więcej.

Ja tam finansistą nigdy nie zostanę, ale wychodzi mi na to, że organizując sobie wszystko sama MAM WIĘCEJ I DUŻO TANIEJ.


A wy wolicie korzystać z prywatnych wizyt u lekarza? Podliczałyście może ile kosztowała wasza ciąża?

Komentarze