14 - Pomysły na prezenty powitalne dla noworodka

Dziś wybił dla mnie dzień zero :) ale skoro jeszcze siedzę w domu i nie mam żadnych skurczy, to chciałam przygotować krótkie podsumowanie, co może być fajnym prezentem dla nowego członka rodziny.

Na pierwszym miejscu postawiłabym, oczywiście rzeczy praktyczne (typu pieluchy, czy chusteczki - bo tego zawsze jest mało). Jednak w przypadku, kiedy młodzi rodzice mają wszystko, to trochę bez sensu. Tu też łatwo skusić - kupisz złą firmę i będzie kwas.

Osobiście nie polecam też kupowania ubranek. Moja siostra z dobrego serca kupiła śliczny komplet ciuszków - na 42 cm. Moja córka urodziła się mając 56. To potem stwarza niezręczną sytuację - ciotka czeka aż Mała ubierze, a mi głupio powiedzieć, że nie ma jak jej wcisnąć. Lepiej nie ryzykować.

Fajnie żeby prezent był pamiątką na całe życie. Ot, jakiś może być nawet drobiazg, byle by przypominał TEN właśnie dzień narodzin.


  • Kartka z kalendarza - prosty i elegancki prezent. Kartka z kalendarza włożona w ramkę. Koszt niewielki, a do przygotowania takiego prezentu nie trzeba mieć nawet szczególnie rozbudowanego zmysłu estetycznego.


  • Gazeta z dnia narodzin - za parę lat maluch będzie mógł przeczytać, co wydarzyło się na świecie w dniu jego narodzin.

  • Album na zdjęcia albo specjalny album, który pomaga notować najważniejsze momenty z życia dziecka -  taki prezent ciężko przygotować samemu. Można posiłkować się gotowcem, co wiąże się też z większym wydatkiem. Chociaż trzeba przyznać, że to super pamiątka, w której można notować wszystko - od dat wyrżnięcia się pierwszych ząbków, aż po wypisanie listy gości obecnych na roczku.

  • Odcisk dłoni lub stopy - można kupić gotowe zestawy do przygotowania własnego odcisku np. zamkniętego w ozdobnej puszcze albo włożonego w ramkę. Z własnego doświadczenia polecam raczej zestaw z gotową masą plastyczną, którą należy tylko rozgrzać w dłoniach niż takie z gipsem, który trzeba mieszać z wodą. W tym drugim dużo trudniej uzyskać pożądaną konsystencję. 
Można też wybrać tańszą opcję i wykonać odcisk przy użyciu najzwyklejszej farbki na kartce papieru. Ważne żeby farba była nietoksyczna, ale ten warunek spełnia właściwie większość szkolnych plakatówek.  • własnoręcznie wykonana zabawka -  pomysł trudniejszy i bardziej pracochłonny. Zdecydowanie dla tych z talentami manualnymi. 


  • metryczka - to chyba mój faworyt. Na personalizowanej metryczce są napisane wszystkie najważniejsze dane noworodka - jego imię, data narodzin, często nawet z godziną, waga i wzrost. To taki prezent, który jest przygotowany specjalnie dla tego właśnie jednego jedynego dziecka. Nigdy nie będzie drugiej identycznej metryczki. 
Widziałam różne wersje - najczęściej drukowane, czasami wzbogacone o pierwsze zdjęcie albo usg, czy opaskę ze szpitala.

Ja, osobiście wszystkim znajomym dzieciom (w tym własnym) haftowałam metryczki. W ten sposób nabierały jeszcze bardziej osobistego wymiaru - bo to 100% hand made. 

  • specjalne skrzyneczki - fajną opcją są też drewniane skrzynki na drobiazgi, z wypaloną/wygrawerowaną/wymalowaną dedykacją.


Prawda jest taka, że nie ważne jest co się da w prezencie. Ważne żeby to po prostu było coś ze szczerego serca. Trzeba pamiętać, że to prezent dla dziecka, a nie dla rodziców. A noworodki z założenia nie potrafią liczyć banknotów.


Macie jeszcze jakieś fajne pomysły na 
prezenty-pamiątki?


Komentarze